Caritas Šabac deo Projektne grupe Caritas Evrope – drugi sastanak u Barseloni PDF Štampa El. pošta

Caritas Šabac deo je Projektne grupe Caritas Evropa! Drugi sastanak Caritas Europa Project Group, koja je oformljena radi razvoja socijalne ekonomije u okviru Caritasove mreže u Evropi održan je u Barseloni 21. i 22. septembra. Članovi Projektne grupe su predstavnici Caritas organizacija iz Italije, Austrije, Španije, Luksemburga, Finske i Srbije, a koordinator je Caritas Evrope. Sastanku je, kao predstavnik naše zemlje, prisustvovao Miroljub Nikolić direktor Caritas Sabac.

Caritas je jedna od najvećim nevladinih organizacija koje se bave socijalnim problemima i prisutna je u 46 država u Evropi. Socijalna ekonomija je prepoznata kao koristan instrument pomoću kojeg može da se suzbija siromaštvo i socijalna isključenost, ali i da doprinese odživom razvoju.

Iz tog razloga je oformljena Projekta grupa koju čine stručnjaci iz ove oblasti iz Caritas organizacija iz Evrope. Cilj sastanka u Barseloni je bio da se definišu osnovni postulate o tome šta socijalna ekonomija znači za Caritas i koji su principi i metodologija rada, da se definišu instrumenti za obezbeđivanje vidljivosti i promociju i izradu nacrta zajedničkog vodiča.

Dvodnevni susret je bio obogaćen posetama različitim tipovima socijalnih preduzeća koja imaju zajednički cilj, a to je da se stvore mogućnosti za zapošljavanje osoba iz različitih društveno ugroženih grupa.

Kroz ovakva preduzeća trenutno je u Evropskoj uniji zaposleno oko 10% od ukupnog broja zaposlenih ljudi.